Warto wydać #26: Centralna Agencja Paranormalna
Komiksy o Centralnej Agencji Paranormalnej szczególnie w pierwszej dekadzie tego wieku były jednymi z najpopularniejszych historii wydawanych w Gigancie Poleca. Czytelnicy prawie natychmiast zakochali się w serii o agencji wykrywającej paranormalne wydarzenia, dla której pracują Donald i Dziobas.
Przez lata żaden oddział Egmontu nie wydał zbiorczego wydania serii o Centralnej Agencji Paranormalnej, ale już wkrótce to się zmieni, ponieważ w zapowiedzianym na maj tomie niemieckiego Lustiges Taschenbuch Premium pojawią się pierwsze historie o CAP. Na ten moment nie są znane dokładne informacje o zawartości publikacji, ale można podejrzewać, że w 384-stronicowym wydaniu znajdzie się pierwsze 10 opowieści o agencji, które w Polsce były wydane między 2001 a 2008 rokiem w Gigancie Poleca.Ogólnie do tej pory powstało 37 komiksów o CAP, z których 31 wydano w Polsce, w tym 28 pierwszych. Jest to materiał na co najmniej trzy zbiorcze wydania, z których dwa składałyby się w całości z komiksów niegdyś w Polsce wydanych. Tylko czymś zupełnie innym jest wydanie tomu z wieloma różnymi komiksami od publikacji całkowicie poświęconej danej serii. Tego typu wydań, nie zalewających nas od lat antologii różnych komiksów, lecz całościowych wydań poszczególnych serii, na polskim rynku brakuje i oby zapowiedziany na ten miesiąc Miecz z lodu przetarł szlak innym podobnym wydaniom.
Nie jest to jednak pierwsze wydanie zbiorcze cyklu na świecie, we Francji prawie dekadę temu wydano w ramach Mickey Parade Géant Hors-Série trzy tomy liczące po ok. 300 stron, w których przedrukowano 25 pierwszych komiksów o agencji. W Brazylii natomiast wydano tom Donald e Peninha: Dominadores de Ameaças Inumanas zbierający 8 pierwszych historii..
Już bym raczej wolał kwantomasa.
OdpowiedzUsuńPodbijam
UsuńKwantomas. CAP to raczej pozycja do KD dla dzieci.
UsuńNo tak, nie zapominajmy, że Giganty kupują dorośli dla własnej przyjemności....
UsuńIronia losu ale to prawda :)
UsuńWyjątkowo nie lubię serii o CAP więc kompletnie mnie to nie interesuje
OdpowiedzUsuńJa wołabym braci be
OdpowiedzUsuńJak dla mnie wszystkie wydania zbiorcze oparte na ciągłych seriach to dobra wiadomośc, choć bardziej jestem skłonny kupić takie, które składałyby się w większości z komiksów niewydanych jeszcze w Polsce, jak Miecz z lodu, który na nas czeka albo PKNA.
OdpowiedzUsuńlubię miki, ale uważam ze ma dużo kryminalne opowieści I za malo humorystyczne komiksy. Jestem przekonany ze jest taki popularny głównie z powodu kryminalne opowieści. Dlatego pod tym względem, wole po prostu donalda ponieważ jest bardziej zabawny od miki oraz działa dobrze jako superbohater superkwęk.
UsuńNie chce mi się wierzyć w to, że ten cap się cieszy taką popularnością o jakiej wspomniano w artykule. Dla mnie to jest mało śmieszne i nieciekawe
OdpowiedzUsuńW Niemcy jest dosyć popularny.
UsuńJaki kraj takie poczucie humoru :D wolą też myszkę miki od kaczora. Postać rozważną i sprytną ale mniej śmieszną niż nieokrzesany i głupawy kaczor :) jak dla wszystko się zgadza. i też nie jestem fanem CAP - dla mnie nudne i mało zabawne
UsuńTo chyba jasne, że Polaków śmieszy kaczor
UsuńNie tylko Polaków. Amerykanów też śmieszy.
UsuńAle Kanadyjczyków już nie. A na pewno od wtorku już nie
UsuńVicar, np. wydane komiksy Vicara z KD od lat 90 do współczesności ;)
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem fajny pomysł z wydaniem zbiorczym CAP ale moim subiektywnym zdaniem poziom komiksów z CAP jest nierówny i np. mnie osobiście bardziej się podobały pierwsze komiksy z CAP a potem moim zdaniem poziom serii spadł
OdpowiedzUsuńTrue. Te pierwsze były najlepsze (choćby Więźniowe Zyrtexu). Potem to już się stało zbyt generyczne i pisane schematycznie. Zabrakło dziwactw Dziobasa, lub nieoczekiwanych aktów odwagi Donalda.
UsuńWłaśnie fakt, że ta seria to byłby niemal totalnie 100% reprintu w istocie dość przeciętnych (w większości) komiksów sprawia, że nie pałam entuzjazmem do czegoś takiego. Owszem większych zbiorczych wydań nie długich serii u nas nie ma i byłoby fajnie. Tylko jak to zrobić dobrze?
OdpowiedzUsuńIle jeszcze takich artykułów trzeba napisać, żeby Egmont wreszcie wydał PKNA!? Przy całym szacunku do Miecza Lodu, Czarodziejów i ich dziejów itp. Przecież Egmont ma dobre stosunki z Panini. Jaki to jest dla niego problem? Czemu dostajemy półduble z Włoskiego Skarbca lub Specjale o Halloween a porządnego Superkwęka nam dać nie chcą??
OdpowiedzUsuńI z całym szacunkiem. Nie po to kupuję wszystkie Giganty, żeby potem kupić te same komiksy w zbiorczym wydaniu. Chyba że tom z tymi 7 historiami nieopublikowanymi w Polsce. Wtedy biorę jak najbardziej.
Nie każdy ma wszystkie Giganty
Usuńno to nie kupuj zbiorczego wydania jak już masz komiksy które w nim są?
Usuń"Nie każdy ma wszystkie Giganty"
UsuńNo ale dlaczego nie? Można sobie dokupić.
straszne głupoty piszesz już od dawna
Usuńnie wolno pisać takich rzeczy, bo ci usuną komentarz - mimo, że to prawda...
UsuńNa pytanie: "dlaczego nie?" jest prosta odpowiedz. bo nie kazdy chce mieć wszystkie numery giganta. są ludzie ktorzy kupuje je dla wybranych historii i dzieki takim stronom jak ten blog wiedzą, ktore tomy kupic, a ktore nie. i nie kwękają potem o dublach i reprintach. rozumiesz?
Usuń„Można sobie dokupić” w domyśle miało być oczywiście, że „…u bazyliszka”, który sprzedaje skany komiksów, czym się już przechwalał tutaj
UsuńOj, chyba nie ma serii z GP, którą wolałbym od Cap. Jestem miłośnikiem Fleminga Andersena i wszystkich jego komiksów
OdpowiedzUsuńZbiorcza Formuła 1 najlepsza. :)
UsuńZbiorcza Formuła 1? Ale po co to wydali?! Przecież wszystkie komiksy były w pojedynczych KD i to ledwie kilkanaście miesięcy wcześniej.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńTo było specjalne, niskonakładowe wydanie tylko dla mnie, bo po 2001 roku KD tak podrożały, że przestałem je kupować. ;)
UsuńZresztą widzisz - Fleming Andersen dostał u nas jedno wydanie zbiorcze swoich komiksów. Najwidoczniej się nie sprzedało za dobrze, więc już nie było następnych z jego rysunkami. A ty z CAP wyskakujesz @radef.
Ze strony prenumerata24.pl o gigant poleca extra
OdpowiedzUsuńNr 1/2025 – Miecz z lodu 18.02.2025
Nr 2/2025 – Agenci i detektywi cz. VIII - wysyłka 01.04.2025
Nr 3/2025 - Sport to zdrowie! - wysyłka 06.05.2025
Nr 4/2025 - To właśnie Donald! - wysyłka 17.06.2025
nr 5/2025 - Dookoła świata cz. I - Europa - 30.07.2025
Nr 6/2025 - Kuchnia Kaczogrodzka - książka kucharska Donalda (tytuł roboczy) - wysyłka 09.09.2025
Nr 7/2025 - Agenci i detektywi cz. IX - wysyłka - 10 października 2025
Nr 8/2025 - Dookoła świata cz. II - Ameryka północna - 14 listopada 2025
Poza Mieczem Lodu, nic przełomowego wg mnie.
Usuń