Bez "Galaxy" w tym roku?! - nowy harmonogram "Giganta Poleca Extra"

Parę miesięcy temu publikowaliśmy harmonogram Giganta Poleca Extra na ten rok, ale z nieznanych przyczyn został on delikatnie zmieniony. Pierwszym tomem, który już za dwa tygodnie trafi do sprzedaży, będzie wydanie zbiorcze serii Miecz z lodu De Vity, ale zmiany dotknęły też kolejne wydania. Co ostatecznie dostaniemy w tym roku? Wiele ciekawych rzeczy, choć są pewne braki.

1 kwietnia pojawi się pierwotnie zapowiedziany na styczeń ósmy tom Agentów i detektywów. W wydaniu najpewniej pojawią się komiksy z siódmego tomu niemieckiego Crime, czyli m.in. znana polskim czytelnikom historia Pełną parą rozgrywającą się w alternatywnym uniwersum, Bum Bum e l'imbianchino mascherato, debiut Zamaskowanego Malarza, alter ego Rycha, a także komiksy z serii Komisarz Miket czy Mickey Mystery

Zapowiedzi dotyczące się kolejnych tomów się nie zmieniły, ale odnośnie paru z nich podano więcej szczegółów. 6 maja premierę będzie miał tom Sport to zdrowie!, który wcześniej był zapowiadany pod roboczym tytułem Kacze sporty. Najpewniej będzie to przedruk 87. tomu Lustiges Taschenbuch Enten-Edition, w którym pojawił się m.in. ceniony komiks Marconiego i Cavazzano Qui, Quo, Qua e le gioie del BMX, a także wiele innych historii o tematyce sportowej.

Natomiast 17 czerwca pojawi się To właśnie Donald!, który wcześniej był zapowiadany pod roboczym tytułem  Ciekawe życie Donalda. Biorąc pod uwagę, że do tytułu nie pasuje żaden nowy tom, to trzeba poszukać wśród starszych wydań, ale publikacji poświęconych pechowemu kaczorowi było na tyle sporo, że trudno na ten moment wskazać, czym mógłby być tom.

30 lipca zgodnie z wcześniejszymi planami wystartuje nowa miniseria, której każdy tom będzie poświęcony komiksom związanym z innymi kontynentem. W Dookoła świata cz. I – Europa przedrukowany zostanie pierwszy tom Lustiges Taschenbuch Weltreise, w którym znajdą się m.in. Treasure Hunt in Berlin, rozgrywający się w Berlinie komiks Andersena, Zio Paperone e la torre di Pisa, klasyczną historia Pezzina i Cavazzano o wieży w Pizie czy The Kraken, krótki komiks Midthuna.

9 września pojawi się Kuchnia Kaczogrodzka - książka kucharska Donalda, choć w tym przypadku jest to tytuł roboczy. Będzie to przedruk tomu Lustiges Taschenbuch Kochbuch, czyli 304-stronicowej publikacji łączącej komiksy o tematyce kulinarnej z przepisami na potrawy. Pod względem komiksowym nie jest to wybitny tom, w środku można znaleźć  m.in. Lord Paperon e il giro del mondo in 5 ricette, długą, 114-stronicową włoską historię, a także wiele innych, krótszych opowieści.

Na 10 października zapowiedziano dziewiąte wydanie Agentów i detektywów. W środku najpewniej znajdą się komiksy z ósmego tomu niemieckiego Crime, w tym Minni e i misteri di Miss Torple: Giallo sulla scogliera, kryminalna opowieść o Minnie od Pezzina i Esposito, i Topolino e gli esploratori del domani, komiks o podróżach w czasie z udziałem Fantomena stworzony przez duet Artibani i Mastantuono, a także co najmniej kilka nie mniej interesujących historii.

Ostatnim, ósmym tomem w tym roku będzie Dookoła świata cz. II - Ameryka Północna, który trafi do sprzedaży W środku wydania będącego przedrukiem drugiego tomu Lustiges Taschenbuch Weltreise pojawią się Indiana Pipps e il ritorno dei Big Foot, klasyczny komiks De Vity o Indianie Goofsie, Zio Paperone e il tuffo nella gioventù, nowa historia podejmująca temat gorączki złota, i Topolino, Minni e la città sempre accesa, amerykańska opowieść o Mikim od Pastrovicchio i Sistiego.

Niestety wygląda na to, że jednej rzeczy zabraknie - szóstego i jednocześnie ostatniego tomu Galaxy. Nie byłoby to tak istotne, gdyby nie fakt, że w tomie znajduje się zakończenie drugiej historii z cyklu Mouse Trek, komiksu, którego pierwszą część wydano w lipcu 2023 roku. Wiec wygląda na to, że czytelnicy będą musieli poczekać do przyszłego roku, by poznać zakończenie tej opowieści, a Egmontowi ponad dwa i pół roku zajmie wydanie jej w całości. Powiedzmy szczerze - nie jest to najlepsza promocja komiksów Disneya.

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

Komentarze

  1. Galaxy to tragedia, dobrze, że wypadło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Galaxy to bardzo niezła seria. Bez fajerwerków, ale tragedii nie ma.

      Usuń
    2. Szkoda, że to wyrzucili.

      Usuń
  2. Galaxy mogłoby nie być gdyby nie ten niedokończony mouse trek. Nieładnie… tak samo ile można czekać na ostatni tom włoskiego skarbca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponad połowa ostatniego Włoskiego Skarbca to duble. Ja ten numer olewam.

      Usuń
    2. Tak bardzo mnie to mało obchodzi

      Usuń
    3. Podpisuję się pod tym. Czemu zamiast merytorycznych rozmow mamy ciągle manifestacje: kupię, nie kupię, bo duble. I to zazwyczaj od bazyliszka. Nie chcesz, nie kupuj. Po co nam to wiedzieć?

      Usuń
  3. A mi tam szkoda Galaxy, lubię tę serię, szkoda, że w tym roku nie będzie :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Znając Egmont, możliwe , że i w ogóle GALAXY nie wydadzą. Nie byłbym zdziwiony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę wiedzieć jak się skończy Mouse trek :(

      Usuń
    2. nawet jak nie wydadzą, świat dalej będzie istniał

      Usuń
    3. Acha, czyli Egmont zostawia rozgrzebabą serię (Galaxy) na niewiadomo czy kiedykolwiek dokończą, ale startuje z kolejną serią. A na dokładkę dorzuca jakieś słabizny w postaci książki kucharskiej, czy kolejnego tomu o Donaldzie (co tam może być i czy cokolwiek dobrego?)

      Usuń
    4. I jaki w tym sens? Czy Galaxy sprzedawało się słabo/słabiej niż inne? Raczej nie sądzę, by to były zauważalne różnice między tym czy innym Gigantowym wydaniem. Bardzo przykre. Może lepiej niech PKNA nie wydają u nas bo też się będzie ciągnąć wydanie każdego tomu a potem i tak rozmyślą się po kilku tomach...

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 43 "Tak to się zaczęło" - zapowiedź - Cavazzano, Gervasio, Nucci i Rota

Gigant Poleca Extra 2025-01 "Miecz z lodu" - przykładowe strony - legendarna saga fantasy De Vity!