Warto wydać #24: Tom o Niedźwiedziej Górze

Historia publikacji komiksów Disneya w USA wyglądała zupełnie inaczej niż w Polsce, dlatego wiele tomów wydanych przez Fantagraphics nie nadaje się do przedrukowania w naszym kraju. Swego czasu pisaliśmy o albumie z historiami Miltona i Jippesa, ale jest też inne ciekawe wydanie, które pojawiło się nie tak dawno.

Uncle Scrooge and Donald Duck: Bear Mountain Tales jest tomem zbierającym historie mniej lub bardziej związane z Niedźwiedzią Górą, słynną lokalizacją z pierwszego komiksu o Sknerusie McKwaczu - Wielka Niedźwiedzica. Debiut kaczego miliardera jest zresztą jedną z historyjek opublikowanych w tomie, ale, co może być istotne dla osób zbierających inne serie, poza nią nie ma żadnego innego komiksu Barksa. W wydaniu znajduje się też rozdział zamykający Życie i czasy Sknerusa McKwacza, natomiast reszta 280-stronicowego tomu to historie twórców innych niż Barks i Rosa.

Wśród nich można znaleźć co najmniej parę bardzo ciekawych komiksów o Sknerusie, które nigdy wcześniej nie pojawiły się po polsku, jak np. The Man Who Drew Ducks Salvagniniego i Cavazzano, historia o wizycie dziennikarza u Barksa czy Return to Bear Mountain Andersona i Branki, długa opowieść o powrocie na Niedźwiedzią Górę. W tomie wydano też trzy komiksy narysowane przez Vicara, doskonale znane polskim czytelnikom Another Christmas on Bear Mountain Faraciego i Cavazzano, a także sporo mniej znanych opowieści, młodszych i starszych

Nie jest to być może najwybitniejszy tom, ale na pewno co najmniej porządny, a biorąc pod uwagę jakim wielkim sukcesem były wydane w 2023 roku Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza, widać, że wszelkie tomy podejmujące tematy związane ze Sknerusem McKwaczem, mają bardzo duży potencjał. Pewien znak zapytania stawia zapowiedziana na ten rok seria antologii, ale jeśli komiksy nie pokryją się między seriami, to spokojnie można wydawać tom o Niedźwiedziej Górze.

A co wy sądzicie o tym pomyśle? Bylibyście nim zainteresowani, a może bardziej czekacie na inne wydania? Wszelkie zastrzeżenia i propozycje piszcie w komentarzach.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Fantagraphics

Komentarze

  1. Jakie kacze komiksy warto kupić i przeczytać oczewiście po polsku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli musisz jeden - Życie i Czasy Sknerusa McKwacza autorstwa Dona Rosy. Jeśli chcesz więcej - każdy tom Kaczogrodu będzie dobry, choć jeden z moich ulubionych tomów to "Stawiłem sobie pomnik". Polecam też Kaczory Donaldy do 2001 roku.

      Usuń
  2. Dla mnie wszelkie serie ze Sknerusem- must have

    OdpowiedzUsuń
  3. Też kupiłbym czytał

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy tytuł, aczkolwiek wolałbym się wreszcie doczekać 2 części pamiętników.






    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wyszło to już w oryginale?

      Usuń
    2. Korhonen ciągle tworzy nowe historie, wyszły one m. in. w zeszłym roku w Finlandii w 400-stronicowym tomie "Kroniki Wujka Sknerusa" razem z tymi starszymi i reprintami Barksa oraz Rosy.

      Usuń
    3. A trafił ktoś w ogóle na wydanie cyfrowe pamiętników? Niekoniecznie po polsku.

      Usuń
  5. Nie pytać. Dawać! I Stare komiksy pod szyldem Kacze Opowieści. Proszę wydać w trybie natychmiastowym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpierw antologie z reprintami barksa i rosy

      Usuń
  6. Z okazji jakiegoś większego i bardziej okrągłego jubileuszu postaci Sknerusa - tak, na ten moment - nie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mi nie robi bo już kupiłem oryginał od Fantagraphics. Wolałbym inne pozycje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może inne też kup w zagranicznych edycjach?

      Usuń
  8. Na amazonie jest do kupienia. Minusem dla nie których może być to że jest po angielsku. Ogólnie polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 43 "Tak to się zaczęło" - zapowiedź - Cavazzano, Gervasio, Nucci i Rota

Gigant Poleca Extra 2025-01 "Miecz z lodu" - przykładowe strony - legendarna saga fantasy De Vity!