Warto wydać #8: ten-pagery Miltona i Jippesa
Ze względu na bardzo różną historię publikacji komiksów Disneya w Europie i w USA, wydawanie po polsku w całości Disney Masters nie byłoby z wielu powodów za dobrym pomysłem. Nie oznacza to, że w ramach tej serii nie pojawiają się ciekawe tomy, które zdecydowanie powinny doczekać się polskiego wydania.
Najpewniej najlepszym tomem Disney Masters, idealnym do publikacji po zakończeniu kolekcji Barksa, jest Donald Duck: The Great Survival Test. Ten 196-stronicowy album zbiera wszystkie komiksy nad którymi razem pracowali dwaj zdolni twórcy - pochodzący z Danii Freddy Milton i Holender Daan Jippes. Na przełomie lat 70. i 80. ta dwójka stworzyła kilkanaście komiksów, głównie 10-stronicowych historii z Donaldem w roli głównej, którym idealnie udało się uchwycić ten wyjątkowy klimat najlepszych ten-pagerów Barksa.Jedynie niewielka część komiksów Miltona i Jippesa została wydana w Polsce, czego chyba najbardziej pamiętanym przykładem są Problemy wychowawcze, a są to najpewniej najlepsze ten-pagery z Donaldem, jakie stworzono po zakończeniu kariery przez Barksa. Biorąc pod uwagę, że sporo osób w Polsce ma spory sentyment do humorystycznych historii o Donaldzie, to pewnie tego typu wydanie zostałoby dobrze przyjęte. Album byłby też świetnym suplementem do ostatnich tomów kolekcji Barksa zawierających komiksy narysowane przez Jippesa.
Kilkanaście lat temu także Egmont w ramach Hall of Fame (serii znanej w Polsce jako Kaczogród) wydał tom poświęcony historiom Miltona i Jippesa, jednak w porównaniu do wydania Fantagraphics, pominięto w nim parę komiksów. Niekompletność to też największa wada innych Disney Masters - są to wydania mocno wyrywkowe i dostosowane pod amerykański rynek. Chociażby w jednym z tomów poświęconych Scarpie pojawił się trzeci komiks z Superkwękiem, Dlaczego? Ponieważ wcześniej inne wydawnictwo, IDW, opublikowało dwa pierwsze.
A co wy sądzicie o tym pomyśle? Bylibyście nim zainteresowani, a może bardziej czekacie na inne wydania? Wszelkie zastrzeżenia i propozycje piszcie w komentarzach.
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Fantagraphics
Chętnie bym kupił
OdpowiedzUsuńJeśli sie pojawi to na pewno kupię.
UsuńJa tez biore w ciemno
OdpowiedzUsuńBardzo dobry tom. Miałem w oryginale. Sprzedałem na olx za 6 dych i długo nie mógł pójść
OdpowiedzUsuńTotalnie brałbym
OdpowiedzUsuńMożemy sobie gdybać i robić apetyt na wydanie tego czy tamtego. Ale realnie szans na jest ile? Znając polski oddział - 0?
OdpowiedzUsuńMówisz to w 2023 roku, gdy wychodzi kolekcja Rosy, Barksa, Czarodzieje i ich dzieje, wyjdzie tom o przeszłości Sknerusa, będzie też coś Cavazzano? A do tego mamy coraz to ciekawsze Gigantowe wydania..
UsuńOczywiście, pewnie sporo proponowanych przez nas rzeczy nie wyjdzie, ale część - na pewno tak.
Z treści tego artykułu można wywnioskować, ze jest wieksza szansa na prawdopodobieństwo pojawienia sie w sprzedaży akurat tej propozycji- niż na inne, o których była mowa wcześniej. A może autor artykułu chciałby bardziej, żeby taki tom sie pojawił?
UsuńKupię na pewno.
Można by też pomyśleć nad pełną Kolekcją Komiksów Militona lub Jippsa. Nie jest to jakoś nadzwyczaj obszerny materiał (każdy po 200-kilkadziesiąt Komiksów w tym te kilkanaście wspólnych)
OdpowiedzUsuńraczej na wychodzenie poza gotowe rzeczy zza granicy bym nie liczył
Usuń@Radosłąw Koch - jedna jaskółka wiosny nie czyni ;) To są luźne dyskusje na temat tego, co fajnie było by wydać. A czy to będzie miało realny wpływ na Egmont? Wątpię ;)
UsuńNaprawdę fantastycznym wydaniem byłoby zbiorcze wydanie wszystkich opowieści z serii "Kaczor Donald i wehikuł czasu". Dwie pierwsze części wyszły w latach 90 w Polsce, a później serię przerwano i nigdy nie dowiedzieliśmy się jak to się skończyło. Wydanie wszystkich opowieści teraz to byłby prawdziwy wehikuł czasu!
OdpowiedzUsuń