Na polskim rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się co najmniej
kilkaset komiksów. Wiele z nich świetnie nadaje się na prezenty gwiazdkowe,
więc jak co roku, redakcja komiksydisneya.pl wybrała kilka niezwykle interesujących pozycji,
które sprawdzą się świetnie na prezent nie tylko na święta. Tym razem wśród tytułów znalazły się też dwa komiksy, które choć zostały wydane wcześniej, ale przez kilka lat nie były dostępne w sprzedaży i w tym roku zostały dodrukowane.
Podobną listę, lecz zawierającą komiksy z 2020 roku, znajdziecie na
łamach bloga.
Kaczogród. Carl Barks 14 - Stawiłem sobie pomnikNie tylko fanom kaczek, ale każdemu, kto lubi klasyczne humorystyczne komiksy, powinna przypasować kolekcja Carla Barksa, czyli ekskluzywna seria, która zbiera komiksy stworzone przez najsłynniejszego autora kaczych historii. Obecnie w sprzedaży znajduje się 14 tomów, ale każdy z nich jest autonomiczną całością, zbierającą ponad 200 stron doskonałych opowieści. Szczególnie ciekawie wygląda ostatnio wydany tom, czyli Stawiłem sobie pomnik, ponieważ jest to tom zawierający historie z najlepszego okresu w karierze Barksa. Prawdziwą gratką jest Biedny, stary kaczor, czyli pierwsza opowieść w historii z Sknerusem w roli głównej, która nie tylko jest ponadczasowym komiksem, ale też genezą postaci multimiliardera. W wydaniu znajdują się też dwa pierwsze komiksy z Diodakiem, czy rzecz, która sprawia, że akurat ten tom idealnie nadaje się na prezent na święta, prawdopodobnie najlepszy świąteczny kaczy komiks w historii, czyli przepięknie narysowana i napisana Opowieść przedświąteczną. W każdym tomie znajdują się też artykuły, okładki i przepiękne obrazy malowane przez Barksa.
Myszka Miki - Horrifikland. Przerażająca przygoda
Fani malarskich opowieści, a także klasycznych krótkometrażówek z Mikim, Donaldem i Goofym lub po prostu miłośnicy horroru, na pewno będą zadowoleni z komiksu Horrifikland. Przerażająca przygoda. Jest to jeden z trzech wydanych w tym roku w Polsce albumów z linii Disney by Glenat, w której najsłynniejsi frankofońscy twórcy przedstawiają bogate graficznie opowieści o bohaterach Disneya. Horrifikland to malarska opowieść stworzona przez Alexisa Nesme oraz Lewisa Trondheima, która przedstawia przygodę disnejowskich postaci w opuszczonym parku rozrywki, nie brakuje w tym nawiązań do klasyki, ale też gagów przypominających najstarsze animacje. Nie jest to historia o wyjątkowo skomplikowanej fabule, ale w paru momentach może zaskoczyć, ale największą zaletą jest niezwykła oprawa graficzna, która różni się od tej spotykanej w tradycyjnych wydaniach. Warto też podkreślić, że każde z wydań serii wyróżnia się też wysoką jakością edytorską - dużym formatem czy płóciennym grzbietem.
Czarodziejki W.I.T.C.H. - Księga 1
Wbrew przepełnionej różem oprawie graficznej i tekstowi z tyłu okładki, Czarodziejki W.I.T.C.H. to po prostu porządna historia fantasy, która spodoba się czytelnikowi niezależnie od płci czy wieku. Nad komiksem pracowali twórcy, którzy w tym czasie tworzyli doskonałe historie z kaczkami i myszami, lecz w tym wypadku stworzyli niesamowite połączenie fantasy z opowieścią o życiu nastolatek, które zaskakuje w wielu momentach świeżością. Cykl przedstawia historię pięciu dziewczyn, które zostają Strażniczkami Kondrakaru i mają chronić ludzki świat przed istotami z innego świata. Nowe wydanie wraca do początku serii i w ramach tomów w twardej okładce liczących po prawie 400 stron przedstawia najwcześniejsze komiksy z cyklu. Każdy tom to 6 pełnometrażowych opowieści, ale też liczne dodatki: ilustracje i artykuły, które wracają do początków serii. Na razie są dostępne 3 tomy, kolejne pojawią się w przyszłym roku, ale warto zaznaczyć, że 2 pierwsze z nich zawierają pierwszy cykl o czarodziejkach, czyli Dwanaście portali.
Gigant Poleca Extra 4/2021 - Gwiazdkowy prezent
Jeżeli macie ściśle ograniczony budżet, albo chcecie na prezent dać stricte świąteczną publikację, to warto zainteresować się świątecznym Gigantem Poleca Extra. Co warto podkreślić, nie warto w tym wypadku patrzeć na numerację, ponieważ jest to całkowicie autonomiczna publikacja, która zawiera ćwierć tysiąca stron komiksów ze świata Kaczogrodu i Myszogrodu rozgrywające się w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Na tle zwykłych Gigantów wyróżnia się też większym formatem, dodatkowo lakierowaną okładką czy kolorowymi onomatopejami, co sprawia, że prezentuje się naprawdę ładnie. Bardzo ciekawie wygląda też jego zawartość, ponieważ za komiksy opowiada cała plejada bardzo dobrych włoskich twórców, a niektóre opowieści wychodzą poza schemat, jak chociażby historia o świętach Piotrusia w więzieniu, czy też komiks o rzadko widywanymi siostrzeńcu Diodaka, Megajonku.
Emilka Sza - Jak wiele to „nic”?
Osoby szukające nietypowej humorystycznej historii, która przy okazji jest też niezwykle wartościową opowieścią, powinny się zainteresować Emilką Sza, czyli komiksem o mim Macieja Kura i Magdaleny Kani. Na początku czytelnik może czuć lekko rozczarowany, ponieważ w pierwszej fazie komiks wygląda na serię nietypowych gagów, ledwie ze sobą powiązanych, ale początek pozwala autorom na ciekawe wyeksponowanie bohaterów oraz relacji między nimi. W dalszej części komiksu nie zapominają o warstwie humorystycznej, ale przy okazji tworzą niezwykle mądrą opowieść, w której poszczególne wątki się łączą, razem dając efekt, który nie odstaje od filmów Pixara. Album wyróżnia się także bardzo dobrą oprawą graficzną, która sprawia, że lektura bardzo przypomina oglądanie filmu animowanego. Komiks jest zamkniętą całością, został wydany w twardej oprawie, a poza główną historią, zawiera także dodatki.
Niesamowity Szerlock Worms i niebieskie monstrum
Nie tylko dla najmłodszych czytelników, których interesuje świat małych zwierzątek i detektywistyczne opowieści, ciekawą pozycją wydaje się być Niesamowity Szerlock Worms, czyli komiks Łukasza Augiścika. Jest to rozwinięcie jednej z historii nagrodzonych w konkursie im. Janusza Christy. Album poprzez opowieść o tytułowym bohaterze, dżdżownicy-detektywie i jego pomocnikowi, jaszczurce, przekazuje wiedzę o życiu małych zwierząt w sposób niezwykle pomysłowy i dowcipny. Fabuła komiksu jest przemyślana i nie raz może czytelnika zaskoczyć, a na łamach kolejnych stron pojawiają się kolejne barwne i ciekawe postaci. Nie jest to także pozycja pozbawiona morału, który szczególnie powinien trafić do młodszych czytelników. Wbrew pozorom rysunki, które na pierwszy rzut oka wyglądają dosyć mechanicznie, to mają w sobie dużo dynamiki i charakteru.
Światła północy 1 - W dolinie trolli
Miłośnicy mroźnych regionów, fantastycznych stworzeń i skandynawskiej mitologii najpewniej odnajdą się w norweskim komiksie Światła północy Malin Falch. Jest to historia opowiadająca o Sonji, rezolutnej dziewczynie, która pewnego razu spotyka pewnego elfa i dzięki niemu trafia do magicznej krainy, w której żyją trolle, gadające misie i Wikingowie. Seria wyróżnia się na tle wielu podobnych niezwykłym klimatem, który jest mocno osadzony w norweskiej kulturze, a także rysunkami, które nie tylko są przepięknie pokolorowane, ale też sprawiają, że komiks nie raz wygląda niczym animacja stworzona przez Disneya. Choć jest to tytuł skierowany do szerokiego grona odbiorców, to nie raz może przestraszyć Na ten moment w Polsce wydano 2 tomy serii, lecz w Norwegii pojawiło się kilka kolejnych, każdy z nich to sto kilkadziesiąt stron historii w twardej oprawie.
Siostry Niezapominajki 1 - Sen Sary
Osoby, które uwielbiają rodzinne komediodramaty, na pewno nie zawiodą się serią Siostry Niezapominajki stworzoną przez Giovanniego Di Gregorio oraz Alessandro Barbucciego która opowiada o przygodach trzech niezwykłych sióstr, ich matce i tajemnicy sprzed lat. Jest to przepełniona ciepłem opowieść, która pod wieloma względami zaskakuje czytelnika. Początkowo wygląda jak wstęp do jakiegoś komiksu fantasy, ale ostatecznie przekształca się w prawdziwy emocjonalny rollercoaster z zakończeniem poruszającym pewien niezwykle ważki problem, który często jest zamiatany pod dywan. Jednak na żadnej stronie komiksu nie brakuje rodzinnego ciepła. Cały komiks też zachwyca oprawą graficzną, która łączy w sobie malarskie elementy z bardziej kreskówkowymi elementami. W sprzedaży na razie jest dostępny jedynie 1. tom serii, który jednak pod wieloma względami działa doskonale jako samodzielna mądra rodzinna historia, która wzrusza, ale też bawi.
Fistaszki Zebrane 1 - 1950-1952
Fistaszki to klasyka przez wielkie K, która odcisnęła swe piętno na popkulturze, ponieważ prawdopodobnie każdy zna chociażby Snoopiego. Z tego powodu wznowienie pierwszego tomu zbiorczej edycji serii Charlesa Schulza powinno zadowolić nie tylko fanów klasycznych humorystycznych komiksów, ale wszystkich miłośników komiksu. Cała seria składa się z 26 tomów i jest wydawana od kilkunastu lat przez Naszą Księgarnię, każdy z tomów jest osobną całością, ale dla fanów na pewno szczególnie istotny jest pierwszy tom, który zawiera najwcześniejsze opowieści o Charliem Brownie, Snoopym i reszcie paczki. Pierwsze wydanie od dekady było niedostępne, więc kupno go teraz w normalnej cenie to prawdziwa okazja. A pierwszy tom zawiera nie tylko najstarsze komiksy, ale też kilkudziesięciostronicową biografię autora oraz wstęp Kamila Śmiałkowskiego.
Zrozumieć komiks
Czym jest komiks? Niby odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale tak naprawdę nie, a im bardziej człowiek wgłębia, tym bardziej nie wie. Na temat komiksu powstało wiele różnych naukowych prac, ale trudno znaleźć materiały, które przekazywałyby sedno wiedzy o komiksie w przystępnej formie. Doskonałym rozwiązaniem dla każdego miłośnika komiksu, nawet osób niezainteresowanych jego historią, jest Zrozumieć komiks Scotta McClouda, który w przystępnej komiksowej formie przedstawia czym komiks jest, a także w skrócie przedstawia historię sztuki komiksowej oraz różne kierunki, w których komiks rozwinął się przez ostatnie kilkadziesiąt lat. McCloud dokonał sztuki trudnej, ponieważ przedstawił dużo wiedzy w formie komiksu, który sam w sobie jest ciekawy. A osoby, które dotąd były sceptycznie nastawione do sztuki komiksowej, być może przekona, że komiks to potężne medium.
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Kultura Gni Nasza Księgarnia
Współpraca: Krzysztof Leszczewski
Strasznie mi w tym zestawieniu brskuje Trzeba Ratować Swieta. Strasznie sie przy nim usmialem i idealnie wpasowywuje sie w klimat świąt, polecam;)
OdpowiedzUsuńTrzeba ratować święta brakuje w tym zestawieniu z jednego powodu: komiks ukazał się dopiero w tym tygodniu, a w momencie kiedy zaczęliśmy przygotowywać zestawienie (czyli bodajże w poniedziałek), to nie byliśmy pewni, czy w ogóle uda się go jeszcze w tym tygodniu zdobyć (jednak okazało się, że szybko wszędzie trafił).
UsuńAle tak - komiks jak najbardziej polecamy.
Jakoś Horrifikland do mnie akurat zbytnio nie przemówił. Już lepszy był Miki i kraina Pradawnych.
OdpowiedzUsuń